Pomona Electronics EM2948-36-9#
Part No.:
EM2948-36-9#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
EM2948-36-9#.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Shipping
EM2948-36-9# Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pomona Electronics
Series:
2948
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Stacking Method:
Multi-Stacking, Front and Vertical (Both Connectors)
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
Cable Length:
36.0" (914.40mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, White
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
5000VDC (5kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
15A