Knowles EM-24446-G10
Part No.:
EM-24446-G10
Manufacturer:
Knowles
Category:
Microphones
Package:
Datasheet:
EM-24446-G10.pdf
Description:
MIC COND ANALOG OMNI -56.5DB
Shipping
EM-24446-G10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles
Series:
EM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Electret Condenser
Output Type:
Analog
Direction:
Omnidirectional
Frequency Range:
100 Hz ~ 10 kHz
Sensitivity:
-56.5dB ±3dB @ 74dB SPL
S/N Ratio:
Impedance:
4.4 kOhms
Voltage - Rated:
1.3 V
Voltage Range:
Current - Supply:
50 µA
Port Location:
Side
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.141" L x 0.141" W (3.57mm x 3.57mm)
Height (Max):
0.090" (2.28mm)