Pomona Electronics EM1126-60-2#
Part No.:
EM1126-60-2#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
EM1126-60-2#.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO PIN TIP 60"
Shipping
EM1126-60-2# Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pomona Electronics
Series:
1126
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Multistacking Banana Plug, Front Stacking Pin Tip Plug
Configuration:
Banana to Pin Tip
1st Connector:
Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Tip Plug, Stackable
Cable Length:
60.0" (1524.00mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Red
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
20 AWG
Voltage - Rated:
3000VDC (3kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
5A