Pomona Electronics EM1081-36-3#
Part No.:
EM1081-36-3#
Manufacturer:
Pomona Electronics
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
EM1081-36-3#.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Shipping
EM1081-36-3# Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pomona Electronics
Series:
1081
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Front Stacking (Both Connectors)
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Miniature Banana Plug, Single, Stackable
2nd Connector:
Cable Length:
36.0" (914.40mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Orange
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
20 AWG
Voltage - Rated:
3000VAC, DC (3kV)
Ratings:
Current Rating (Amps):
5A