Eaton - Electronics Division ELV10-80-2P
Part No.:
ELV10-80-2P
Package:
Radial Bend Cylinder
Datasheet:
ELV10-80-2P.pdf
Description:
FUSE EV 80A 200VDC 2P TERM
Shipping
ELV10-80-2P Specifications
Package / Case:
Radial Bend Cylinder
Mounting Type:
Through Hole
Current Rating (Amps):
80A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
200 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.583" L (10.30mm x 40.20mm)