Eaton - Electronics Division ELV10-63-FT
Part No.:
ELV10-63-FT
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
ELV10-63-FT.pdf
Description:
FUSE EV 63A 200VDC FT TERM
Shipping
ELV10-63-FT Specifications
Package / Case:
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
63A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
200 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.016" L (10.30mm x 25.80mm)