Eaton - Electronics Division ELV10-50-SCT
Part No.:
ELV10-50-SCT
Datasheet:
ELV10-50-SCT.pdf
Description:
FUSE EV 50A 200VDC SCT TERM
Shipping
ELV10-50-SCT Specifications
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
200 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.043" L (10.30mm x 26.50mm)