Panasonic Electronic Components ELT-3KN139C
Part No.:
ELT-3KN139C
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ELT-3KN139C.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR
Shipping
ELT-3KN139C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
ELT3KN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
40 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
19Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.130" L x 0.122" W (3.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)