MEAN WELL USA Inc. ELP-75-12-C
Part No.:
ELP-75-12-C
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ELP-75-12-C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Shipping
ELP-75-12-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
ELP-75 (75W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6.25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
75W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.68" L x 2.68" W x 1.30" H (195.0mm x 68.0mm x 33.0mm)