Chemi-Con ELHS501VSN331MR50S
Part No.:
ELHS501VSN331MR50S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ELHS501VSN331MR50S.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
ELHS501VSN331MR50S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
LHS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.3738 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
2.067" (52.50mm)