Chemi-Con ELHS451VSN271MQ40S
Part No.:
ELHS451VSN271MQ40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ELHS451VSN271MQ40S.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
ELHS451VSN271MQ40S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
LHS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.36 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.9448 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):
1.673" (42.50mm)