KEMET ELH187M500AT2AA
Part No.:
ELH187M500AT2AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ELH187M500AT2AA.pdf
Description:
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Shipping
ELH187M500AT2AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ELH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.69 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)