KEMET ELG108M200AS4AA
Part No.:
ELG108M200AS4AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ELG108M200AS4AA.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Shipping
ELG108M200AS4AA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ELG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
90mOhm @ 20kHz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.45 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)