MEAN WELL USA Inc. ELG-100U-48
Part No.:
ELG-100U-48
Datasheet:
ELG-100U-48.pdf
Shipping
ELG-100U-48 Specifications
Series:
ELG-100U (100W)
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
96 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Size / Dimension:
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)