MEAN WELL USA Inc. ELG-100U-24B
Part No.:
ELG-100U-24B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
ELG-100U-24B.pdf
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC
Shipping
ELG-100U-24B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
ELG-100U (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
4A
Power (Watts):
96 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
NEMA 410
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
88%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)