Sensata-Crydom EL240A20-05
Part No.:
EL240A20-05
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
EL240A20-05.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 20A 24-280V
Shipping
EL240A20-05 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
EL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
4 ~ 8VDC
Voltage - Load:
24 V ~ 280 V
Load Current:
20 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C