Chemi-Con EKZE350EC3561MJ25S
Part No.:
EKZE350EC3561MJ25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EKZE350EC3561MJ25S.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Shipping
EKZE350EC3561MJ25S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KZE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.075 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.15 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
1.043" (26.50mm)