Chemi-Con EKMS451VSN561MA50S
Part No.:
EKMS451VSN561MA50S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EKMS451VSN561MA50S.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
EKMS451VSN561MA50S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.1746 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.067" (52.50mm)