Chemi-Con EKMS401VSN331MP50S
Part No.:
EKMS401VSN331MP50S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EKMS401VSN331MP50S.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
EKMS401VSN331MP50S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
KMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.1021 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
2.067" (52.50mm)