Eaton - Electronics Division EKM10-10-SCT
Part No.:
EKM10-10-SCT
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
EKM10-10-SCT.pdf
Description:
FUSE EV 10A 1000VDC SCT TERM
Shipping
EKM10-10-SCT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EKM10
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1 kVDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.535" L (10.30mm x 39.00mm)