Panasonic Electronic Components EFB-RC24C41
Part No.:
EFB-RC24C41
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
EFB-RC24C41.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 10V 24MM FLANGE
Shipping
EFB-RC24C41 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
EFB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:
10 V
Voltage Range:
30V (Max)
Frequency:
4kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 10V, 10cm
Current - Supply:
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount, Flange
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.945" Dia (24.00mm)