Delta Electronics EFB1724HG-F00
Part No.:
EFB1724HG-F00
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
EFB1724HG-F00.pdf
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Shipping
EFB1724HG-F00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
EFB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Round - 172mm Dia
Width:
50.80mm
Air Flow:
251.8 CFM (7.05m³/min)
Static Pressure:
0.689 in H2O (171.6 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Noise:
53.0dB(A)
Power (Watts):
13.44 W
RPM:
3350 RPM
Termination:
3 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)