Hirose Electric Co Ltd EF2A-DH400B-1
Part No.:
EF2A-DH400B-1
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Specialized
Package:
Datasheet:
EF2A-DH400B-1.pdf
Description:
Interconnect Rectangular
Shipping
EF2A-DH400B-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
ZERO SCREW™ EF2
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Busbar
Mounting Type:
DIN Rail
Number of Positions:
1
Number of Levels:
1
Terminal - Width:
55.0mm
Termination Style:
Push In, Spring
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Features:
400 A
Housing Color:
1 kV
Current - IEC:
400MCM (kcmil)
Voltage - IEC:
200mm²