Panasonic Electronic Components EEU-FS1A181B
Part No.:
EEU-FS1A181B
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EEU-FS1A181B.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL TH
Shipping
EEU-FS1A181B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
FS-A
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
196 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
280 mA @ 100 kHz
Impedance:
300 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)