Panasonic Electronic Components EEJ-L1EC106R
Part No.:
EEJ-L1EC106R
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
EEJ-L1EC106R.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 20% 25V 2312
Shipping
EEJ-L1EC106R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TEL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
450mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)