Panasonic Electronic Components EEE-HB1V100SR
Part No.:
EEE-HB1V100SR
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EEE-HB1V100SR.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Shipping
EEE-HB1V100SR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
HB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
47.6 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)