Panasonic Electronic Components EEE-FN1A151L
Part No.:
EEE-FN1A151L
Datasheet:
EEE-FN1A151L.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
Shipping
EEE-FN1A151L Specifications
Series:
FN, Halogen Free
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
360mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
156 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
240 mA @ 100 kHz
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)