Panasonic Electronic Components EEE-FK0J151SR
Part No.:
EEE-FK0J151SR
Datasheet:
EEE-FK0J151SR.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD
Shipping
EEE-FK0J151SR Specifications
Series:
FKS
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
104 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
160 mA @ 100 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)