Panasonic Electronic Components EEE-FC1E220AP
Part No.:
EEE-FC1E220AP
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EEE-FC1E220AP.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Shipping
EEE-FC1E220AP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
FC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
140 mA @ 100 kHz
Impedance:
1 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)