Panasonic Electronic Components EEE-FC1C220AR
Part No.:
EEE-FC1C220AR
Datasheet:
EEE-FC1C220AR.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Shipping
EEE-FC1C220AR Specifications
Series:
FC
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:
71.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
95 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.8 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)