Panasonic Electronic Components EEE-1EA100AR
Part No.:
EEE-1EA100AR
Datasheet:
EEE-1EA100AR.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Shipping
EEE-1EA100AR Specifications
Series:
S
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
47.6 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)