Panasonic Electronic Components EEE-1AA330WAR
Part No.:
EEE-1AA330WAR
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EEE-1AA330WAR.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Shipping
EEE-1AA330WAR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
49.3 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)