On Shore Technology Inc. EDZ1550/10
Part No.:
EDZ1550/10
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
EDZ1550/10.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM
Shipping
EDZ1550/10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Series:
EDZ1550
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
10
Positions Per Level:
10
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
1.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C