KEMET EDT476M035S9LAP
Part No.:
EDT476M035S9LAP
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
EDT476M035S9LAP.pdf
Description:
CAP ALUM SMD 125C
Shipping
EDT476M035S9LAP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
EDT
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
90 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size:
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)