Eaton - Electronics Division EDC10-50-T
Part No.:
EDC10-50-T
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
EDC10-50-T.pdf
Description:
FUSE EV 50A 500VAC/DC T TERM
Shipping
EDC10-50-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EDC10
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
3kA AC, 10kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.362" L (10.30mm x 34.60mm)