Panduit Corp ED14-250-L
Part No.:
ED14-250-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
ED14-250-L.pdf
Description:
STRONGHOLD DISCONNECT FEMALE NON
Shipping
ED14-250-L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
StrongHold™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Terminal Type:
Standard
Gender:
Female
Tab Width:
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness:
0.032" (0.81mm)
Tab Length:
Length - Overall:
0.660" (16.76mm)