Panasonic Electronic Components ECS-T1AY475R
Part No.:
ECS-T1AY475R
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ECS-T1AY475R.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206
Shipping
ECS-T1AY475R Specifications
Manufacturer:
Series:
TE
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.063" (1.60mm)