Panasonic Electronic Components ECS-H1CC475R
Part No.:
ECS-H1CC475R
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
ECS-H1CC475R.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 2312
Shipping
ECS-H1CC475R Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)