Panasonic Electronic Components ECS-F1VE685K
Part No.:
ECS-F1VE685K
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECS-F1VE685K.pdf
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 35V RADIAL
Shipping
ECS-F1VE685K Specifications
Manufacturer:
Series:
EF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.205" Dia (5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)