Panasonic Electronic Components ECS-F0JE157
Part No.:
ECS-F0JE157
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECS-F0JE157.pdf
Description:
CAP TANT 150UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
ECS-F0JE157 Specifications
Manufacturer:
Series:
EF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)