ECS Inc. ECS-80-18-7SX-TR
Part No.:
ECS-80-18-7SX-TR
Manufacturer:
ECS Inc.
Category:
Crystals
Package:
4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet:
ECS-80-18-7SX-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF SMD
Shipping
ECS-80-18-7SX-TR Specifications
Manufacturer:
ECS Inc.
Series:
ECX-3SX
Package/Case:
4-SOJ, 9.40mm pitch
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
MHz Crystal
Frequency:
8 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
100 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)