XP Power ECS65US18
Part No.:
ECS65US18
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ECS65US18.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 65W
Shipping
ECS65US18 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
ECS (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
18V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
65W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.05" H (101.6mm x 50.8mm x 26.7mm)