ECS Inc. ECS-3953M-500-BN-TR
Part No.:
ECS-3953M-500-BN-TR
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
ECS-3953M-500-BN-TR.pdf
Description:
XTAL OSC XO 50.0000MHZ HCMOS SMD
Shipping
ECS-3953M-500-BN-TR Specifications
Series:
ECS-3953M-BN
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
50 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
25mA
Supplier Device Package:
4-VDFN (3.2x2.5)
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.067" (1.70mm)