ECS Inc. ECS-160-18-33-AEN-TR
Part No.:
ECS-160-18-33-AEN-TR
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
ECS-160-18-33-AEN-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Shipping
ECS-160-18-33-AEN-TR Specifications
Series:
ECX-32
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Product Status:
Active
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±25ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
80 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)