XP Power ECS130US15
Part No.:
ECS130US15
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ECS130US15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 100W
Shipping
ECS130US15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
ECS (130W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W (130W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)