XP Power ECP180PS48
Part No.:
ECP180PS48
Datasheet:
ECP180PS48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 120W
Shipping
ECP180PS48 Specifications
Series:
ECP180 (180W)
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
3.75 A
Power (Watts):
120W (180W Forced Air)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)