XP Power ECP180PS15
Part No.:
ECP180PS15
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ECP180PS15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 120W
Shipping
ECP180PS15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
ECP180 (180W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W (180W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)