TDK Corporation ECO2020SEO-D10V017
Part No.:
ECO2020SEO-D10V017
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Switching Converter, SMPS Transformers
Package:
Datasheet:
ECO2020SEO-D10V017.pdf
Description:
XFMR FLYBACK AC/DC CONV 770UH TH
Shipping
ECO2020SEO-D10V017 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
ECO
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
For AC/DC Converters
Applications:
Flyback Converters
Intended Chipset:
Chipset Manufacturer:
Voltage - Primary:
96 ~ 276V
Voltage - Auxiliary:
15V @ 150mA, 18V @ 150mA
Voltage - Isolation:
3000Vrms
Inductance @ Frequency:
770µH @ 10kHz
Frequency:
Operating Temperature:
-30°C ~ 120°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.886" L x 0.768" W (22.50mm x 19.50mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)
Footprint: