XP Power ECM40UT33
Part No.:
ECM40UT33
Datasheet:
ECM40UT33.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
Shipping
ECM40UT33 Specifications
Series:
ECM (40W)
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
15V
Voltage - Output 3:
-15V
Current - Output 1:
6 A
Current - Output 2:
1.5 A
Current - Output 3:
500 mA
Power (Watts):
40W
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)