XP Power ECM100UQ43
Part No.:
ECM100UQ43
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ECM100UQ43.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-12V 80W
Shipping
ECM100UQ43 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
ECM (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
4
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
24V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
-12V
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
2 A
Current - Output 3:
800 mA
Current - Output 4:
500 mA
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
80W (100W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.50" L x 2.50" W x 1.20" H (114.3mm x 63.5mm x 30.5mm)